Z czego produkuje się podkłady medyczne?

16-09-2020

Podkłady medyczne, nazywane inaczej prześcieradłami medycznymi, szpitalnymi wyrobami papierowymi, szpitalnymi artykułami higienicznymi czy też medirolami, wykorzystywane są przede wszystkim w gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Są to jednorazowe nakrycia ochronne używane przy badaniach i zabiegach. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie higieny. Aby właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane ze sprawdzonych i solidnych materiałów.

Najpopularniejsze pokrycia higieniczne w rolce to:

- podkłady celulozowe papierowe

- podkłady podfoliowane nieprzemakalne

- podkłady włókninowe

Podkłady celulozowe papierowe

Celuloza jest to biodegradowalny polimer, który dzięki swoim właściwościom ma zastosowanie w licznych dziedzinach. Świetnie sprawdza się przy produkcji jednorazowych pokryć ochronnych, ponieważ jest wytrzymały na rozciąganie i przedzieranie, a jego dwuwarstwowa powierzchnia charakteryzuje się dużą chłonnością. Zapewnia więc łatwe utrzymanie czystości, a ponadto dzięki temu, że jest idealnie biały, wpisuje się w sterylny klimat gabinetów lekarskich czy kosmetycznych. Podkłady celulozowe papierowe mogą być ponadto klejone na całej powierzchni, co zapobiega ich rozwarstwianiu i jest dodatkową zaletą.

Podkłady podfoliowane nieprzemakalne

Ten typ podkładów charakteryzuje się dużą odpornością na rozerwanie, a co najważniejsze nieprzemakalnością. Efekt taki uzyskano dzięki połączeniu jednej warstwy celulozy z jedną warstwą folii. Dzięki temu w miejscu zabiegowym w łatwy sposób można zapewnić czystość, co wpływa na zachowanie higienicznych warunków pracy. Podkłady podfoliowane nieprzemakalne używane są więc podczas wszelkiego rodzaju zabiegów i operacji. Świetnie sprawdzają się również przy pielęgnacji chorych. Ich zaletą jest również fakt, że mogą występować w licznych wariatach kolorystycznych, co jest szczególnie istotne w salonach kosmetycznych czy też gabinetach medycyny estetycznej, gdzie także znajdują powszechne zastosowanie. 

Pokłady włókninowe

Kozetki czy też stoły do masażu wymagają zastosowania podkładów miękkich i delikatnych, które jednocześnie będą wytrzymałe. Te funkcje idealnie spełniają podkłady włókninowe. Wykorzystana do ich produkcji fizelina charakteryzuje się jednolitą strukturą i przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu pacjentom zapewnia komfort, natomiast personelowi ułatwia utrzymania czystości. Podkłady fizelinowe to nie tylko klasyczna biel, ale też inne warianty kolorystyczne, dzięki czemu można je dopasować do estetyki pomieszczenia. Występują one również w wariancie podfoliowanym, który stanowi idealną barierę przed zabrudzeniem i zmoczeniem.