Jakie normy powinny spełniać maty dekontaminacyjne?

03-08-2023

Pierwszą normą, którą powinni kierować się producenci mat to Polska Norma PN-N 16001, która określa ogólne wymagania dotyczące systemów dekontaminacji powierzchni. Zgodnie z jej postanowieniami, maty dekontaminacyjne muszą być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów, które zapewniają nie tylko skuteczne działanie, ale również trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Parametry techniczne

Kolejnym istotnym aspektem jest spełnienie parametrów technicznych, które są ściśle powiązane z efektywnością i skutecznością działania mat dekontaminacyjnych. Do podstawowych parametrów należy przede wszystkim wytrzymałość mat na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, a także ich zdolność do absorpcji wody czy innych substancji chemicznych. Ponadto, maty dekontaminacyjne powinny cechować się dużą przyczepnością do podłoża oraz łatwością czyszczenia.

Kompatybilność z substancjami chemicznymi

Maty dekontaminacyjne powinny być kompatybilne z różnymi substancjami chemicznymi stosowanymi w procesach dekontaminacji. W związku z tym producent musi zapewnić, że użyte materiały są odporne na działanie agresywnych substancji, takich jak rozpuszczalniki czy kwasy. Ponadto, maty muszą być w stanie utrzymać swoje właściwości przez długi czas, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Spełnienie międzynarodowych norm

Warto zwrócić uwagę, że maty dekontaminacyjne powinny również spełniać międzynarodowe standardy jakości, takie jak normy ISO oraz certyfikaty CE. Taka konformacja oznacza, że dany produkt został przetestowany przez niezależne laboratoria oraz spełnia wysokie wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa i efektywności. Dzięki temu użytkownicy mają pewność, że korzystają z rozwiązań godnych zaufania.