Jakie jest zastosowanie mat dekontaminacyjnych i podkładów podfoliowanych?

14-04-2021

W każdej placówce medycznej, laboratorium czy na halach produkcyjnych w przemyśle spożywczym konieczne jest zachowanie wysokich standardów higieny pracy. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie środków do higieny i dezynfekcji. Takie placówki muszą zaopatrzyć się również w takie produkty, które stanowią barierę dla kurzu i pyłu oraz bakterii czy pleśni. Właśnie dlatego w większości placówek znajdują się między innymi maty dekontaminacyjne i podkłady podfoliowane. Czym są i jakie jest ich zastosowanie.

Do czego wykorzystuje się maty dekontaminacyjne? 

W wielu pomieszczeniach, w których konieczne jest zachowanie szczególnego porządku, wykorzystuje się maty dekontaminacyjne, nazywane również matami antybakteryjnymi. Umieszcza się je na podłodze, aby zapobiegały rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, które mogą odpadać z butów, kół wózków czy łóżek. Dzięki matom dekontaminacyjnym redukowane są również zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w pomieszczeniu, na przykład kuch i pył.

Mata składa się aż z 30 warstw folii, która jest pokryta chemicznym środkiem antybakteryjnym i klejem akrylowym, dzięki czemu cechuje się właściwościami odkażającymi i dezynfekującymi. Warto również wspomnieć, że maty antybakteryjne są w pełni bezpieczne, ponieważ ich powierzchnia nie stanowi przeszkody dla kółek, a ryzyko potknięcia się na nich jest minimalne. Właśnie dlatego stosowane są one przede wszystkim w szpitalach i innych placówkach medycznych i w laboratoriach. Maty dekontaminacyjne wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym, na przykład na halach produkcyjnych.

Gdzie przydają się podkłady podfoliowane? 

Podczas codziennej pracy wielu placówek medycznych przydają się również podkłady podfoliowane. Dzięki temu, że zwykle są one wykonane z wytrzymałej celulozy, która dodatkowo połączona jest z warstwą folii, cechują się przede wszystkim nieprzemakalnością. Pozwala to na utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Właśnie dlatego podkłady podfoliowane znajdują zastosowanie między innymi w placówkach medycznych.

Pomagają w utrzymaniu sterylnych warunków i minimalizują ryzyko przenoszenia się chorób. Oprócz tego cieszą się one dużym zainteresowaniem w salonach kosmetycznych, gabinetach medycyny estetycznej czy w SPA. W tych miejscach wymagania dotyczące zachowania właściwego poziomu higieny są wysokie, a podkłady pomagają w ich utrzymaniu.