Jaki brud jest zbierany przez maty chłonne?

19-08-2023

Maty to często niedoceniane narzędzie, które w znacznym stopniu wpływa na utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w miejscach pracy, takich jak warsztaty, magazyny czy hale produkcyjne. Potrafią one zebrać wiele różnorodnych rodzajów brudów, a ich skuteczność zależy od materiału, z jakiego są wykonane.

Oleje i substancje ropopochodne

Jednym z najczęściej występujących rodzajów brudu zbieranego przez maty chłonne są oleje oraz substancje ropopochodne. W warsztatach samochodowych czy halach produkcyjnych często bowiem dochodzi do rozlania oleju czy smarów, co może prowadzić do zagrożenia dla zdrowia pracowników oraz uszkodzeń maszyn.

Woda i inne ciecze

Maty zbierające brud potrafią zebrać również wodę oraz inne ciecze, takie jak substancje chemiczne czy lotne związki organiczne. W magazynach i halach produkcyjnych zachodzi potrzeba usuwania rozlanych cieczy, aby uniknąć poślizgnięć czy uszkodzeń sprzętu. W tym przypadku maty chłonne wykonane są z materiałów hydrofilnych, które skutecznie pochłaniają wodę i inne ciecze.

Pyły i drobne cząstki

Maty chłonne znajdują także zastosowanie w zbieraniu pyłów oraz drobnych cząstek, takich jak opiłki metalu czy tworzyw sztucznych. Zanieczyszczenia te mogą powodować nadmierne zużycie maszyn oraz wpływać na jakość powietrza, stwarzając zagrożenie dla zdrowia pracowników. W celu skutecznego usunięcia tego rodzaju brudu stosowane są maty chłonne o odpowiedniej strukturze.

Chemia ogólna

W przypadku miejsca pracy, gdzie używane są różnorodne substancje chemiczne, warto zainwestować w maty chłonne uniwersalne. Maty o wysokich właściwościach absorpcyjnych potrafią zebrać wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń, od olejów i cieczy po substancje chemiczne czy związki lotne.

Polecane artykuły

Czym są maty dekontaminacyjne?

Czym są maty dekontaminacyjne?

30-10-2020
Maty dekontaminacyjne stosuje się w miejscach, w których istotne jest zachowanie wysokich standardów higieny takich, jak placówki medyczne, laboratoria lub np. hale produkcyjne w przemyśle spożywczym. Są to specjalne maty podłogowe dezynfekujące obuwie, ale też kółka łóżek...
Jakie jest zastosowanie mat dekontaminacyjnych i podkładów podfoliowanych?

Jakie jest zastosowanie mat dekontaminacyjnych i podkładów podfoliowanych?

14-04-2021
W każdej placówce medycznej, laboratorium czy na halach produkcyjnych w przemyśle spożywczym konieczne jest zachowanie wysokich standardów higieny pracy. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie środków do higieny i dezynfekcji. Takie placówki muszą zaopatrzyć się również w takie...
Jakie normy powinny spełniać maty dekontaminacyjne?

Jakie normy powinny spełniać maty dekontaminacyjne?

03-08-2023
Parametry techniczne Kolejnym istotnym aspektem jest spełnienie parametrów technicznych, które są ściśle powiązane z efektywnością i skutecznością działania mat dekontaminacyjnych. Do podstawowych parametrów należy przede wszystkim wytrzymałość mat na ścieranie oraz uszkodzenia...