Jak zadbać o higienę w salonie kosmetycznym?

27-05-2022

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym na co dzień pojawia się wiele klientek. Nie ulega więc wątpliwości, że odpowiednia higiena tej przestrzeni to klucz do zachowania bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów. Warto mieć na uwadze, że to obowiązek wynikający nie tylko ze zdroworozsądkowego podejścia, ale również z przepisów prawa.

Jakie są podstawowe zasady higieny w każdym salonie kosmetycznym?

Na samym wstępie należy wspomnieć o zupełnie podstawowych zasadach, które są uniwersalne dla każdego salonu kosmetycznego niezależnie od charakteru wykonywanych zabiegów. Zdaje się, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie tego rodzaju gabinetu bez regularnego stosowania dezynfekcji do rąk. Zarówno kosmetyczki, jak i obsługiwane klientki, powinny odkażać dłonie przed przystąpieniem do wykonywania usługi.

Niemniej istotna jest dezynfekcja narzędzi oraz powierzchni. Każdy przedmiot, który ma styczność z ciałem klientki, powinien być oczyszczony z użyciem stosownych środków. Należy mieć na uwadze, że są to siedliska najróżniejszych drobnoustrojów, które mogą powodować powstawanie chorób. Z tego względu sumienna dezynfekcja jest zupełnie niezbędna.

W co musi być wyposażony higieniczny salon kosmetyczny?

Jak już zostało wspomniane, wszelka dezynfekcja to zupełna podstawa. Nie obędzie się jednak bez odpowiedniego wyposażenia, które umożliwi higieniczne wykonywanie zabiegów. Ich zakres jest oczywiście uzależniony od charakteru i specyfiki świadczonych usług, jednak wśród najbardziej popularnych produktów należy wymienić:

  • jednorazowe kapcie lub japonki – niezbędne w strefach spa, salonach masażu, gdzie klientka musi zdjąć swoją odzież;
  • włókniny – czyli jednorazowe bokserki, kimona, czepki, pościele i inne; konieczne przy zabiegach o charakterze intymnym oraz takich, podczas których przerywana jest ciągłość naskórka;
  • maseczki jednorazowe – pozwalają zachować bezpieczeństwo podczas usług wykonywanych w bliskim dystansie.

Wszystkie wymienione produkty znajdziesz na naszej stronie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.