Jak dobrać odpowiedni rozmiar podkładów medycznych?

22-12-2020

Podkłady medyczne odgrywają ważną rolę w zachowaniu higieny i bezpieczeństwa osób, korzystających z różnego rodzaju usług medycznych, rehabilitacyjnych czy kosmetycznych. Idealnie sprawdzą się także w domach, w których mieszkają osoby starsze lub niemowlęta, ponieważ występują także w wersjach nieprzemakalnych. Jednym z warunków skuteczności podkładów medycznych jest wybór właściwego rozmiaru do okrywanego nim podłoża. Poznaj kryteria doboru rozmiaru oraz materiału podkładu medycznego.

Z jakich materiałów wykonuje się podkłady medyczne?

Głównym zadaniem podkładów medycznych jest zachowanie maksymalnego poziomu higieny i komfortu. Z tego względu, obecnie stosuje się wyłącznie podkłady jednorazowego użytku, które wchłaniają ciecze oraz wydzieliny, odseparowując je zarówno od ciała, jak i mebli. Podkłady medyczne (higieniczne) mogą być wykonane w całości z celulozy oraz włókniny lub występować w nieprzemakalnej wersji podfoliowanej.

Jakie rozmiary podkładów medycznych występują na rynku?

Uniwersalność zastosowań podkładów medycznych sprawia, że korzystają z nich także osoby, niezwiązane bezpośrednio z sektorem medycznym, takie jak masażyści czy kosmetyczki. Jednak  ich podstawowym odbiorcą są szpitale, gabinety zabiegowe, fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne, a także domy opieki. Mnogość adresatów oznacza większe zapotrzebowanie na zróżnicowane rozmiary. W sprzedaży można spotkać wiele kolorów rolek z podkładami medycznymi o różnych szerokościach: 33 cm, 38 cm, 50 cm, 60 cm, 70 cm. Ich zaletą jest potrzeba określenia wyłącznie potrzebnej szerokości, długość można łatwo dostosować do potrzeb, poprzez ucięcie podkładu w danym miejscu. Poza wygodnymi rolkami można zakupić także gotowe do użycia, poprzycinane podkłady, pakowane po kilka lub kilkanaście sztuk, np. prześcieradła fliselinowe, w najczęściej spotykanych rozmiarach: np.: 80 x 200 cm oraz 80 x 210.

Przed zakupem należy zastanowić się, jak chłonnego podkładu potrzeba oraz gdzie będzie on stosowany. Przy szacowaniu rozmiaru należy zmierzyć szerokość mebli i sprzętów, na które nakładane będą podkłady i dodać po kilka centymetrów z każdej strony, tak aby mieć pewność, że cała powierzchnia będzie szczelnie zakryta, nawet po delikatnym przesunięciu się materiału. W przypadku braku pewności co do dokładnego rozmiaru, lepiej wybrać większą wersję, którą będzie można dowolnie dociąć.