Gdzie niezbędny jest dozownik łokciowy z płynem dezynfekującym?

07-01-2021

Wraz z nadejściem pandemii wszyscy zaczęliśmy wprowadzać zasady wzmożonego reżimu sanitarnego. Okazało się bowiem, że nowy wirus potrafi przetrwać na przedmiotach kilka dni. Naukowcy nie są zgodni co do długości życia wirusa poza ciałem, ponieważ niektóre badania laboratoryjne pokazały, że wirusy potrafią przetrwać nawet ponad 20 dni. 
Przedmioty codziennego użytku takie jak smartfony, komputery, klamki, poręcze zostały objęte zasadami szczególnej higieny, a my na nowo musieliśmy nauczyć się, jak prawidłowo myć i odkażać ręce. Niewłaściwa higiena dłoni nie tylko stanowi zagrożenie dla nas samych, kiedy dotykamy palcami twarzy, ale także dla innych, kiedy brudnymi dłońmi rozsiewamy zarazki wokół, nawet na dozownikach z płynem do mycia. Jednym ze sposobów na walkę z zarazkami jest dokładne mycie dłoni przez co najmniej 30 sekund w mydle i odkażenie ich w odpowiednim środku. Ważne jest korzystanie z dozowników łokciowych, najlepiej z atestami higienicznymi, na przykład atestem PZH. Dzięki temu nie dotykamy brudną dłonią części dozownika, których może dotknąć potem ktoś inny. 
Dotychczas dozowniki łokciowe były stosowane w jednostkach służby zdrowia, szpitalach, gabinetach medycznych, jednak w trakcie pandemii zaczęły pojawiać się coraz częściej we wszystkich miejscach publicznych. Im więcej osób przebywa w danym miejscu, tym większe jest ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii. Uzasadnione jest więc stosowanie go w punktach gastronomicznych, sklepach, hotelach, we wszystkich miejscach pracy. Nawet tam, gdzie nie ma możliwości wcześniejszego umycia rąk, montowane są dozowniki z płynem, by przynajmniej dłonie zdezynfekować. Nie ma przeciwwskazań, żeby taki dozownik zamontować w czasie pandemii także w domu prywatnym, szczególnie jeśli mamy liczną rodzinę.  
Dozowniki różnią się wielkością, kolorem i designem. Można je dopasować do wybranego wnętrza. Niektóre z nich mają także tackę na nadmiar ściekającego płynu.  

Gdzie zamieścić dozownik?

Dozownik z płynem odkażającym najlepiej zamieścić blisko wejścia. Może to być miejsce tuż przy drzwiach lub nieco dalej, na przykład szatnia. Dzięki temu unikamy wnoszenia zarazków w głąb budynku i roznoszenia ich po przedmiotach codziennego użytku. Punktami newralgicznymi są wszystkie miejsca, do których wchodzi wiele osób.
W szpitalach i przychodniach dozowniki powinny być zamontowane przede wszystkim przy recepcji, w toaletach oraz salach wieloosobowych. Dzięki temu będą miały do nich dostęp zarówno osoby odwiedzające, jak i pracownicy. W pokojach dla lekarzy i pielęgniarek również powinny się znaleźć dozowniki łokciowe. W biurach dozowniki zamieszcza się przy wejściu, w toaletach i salach konferencyjnych. W sklepach zwykle widzimy je tuż przy drzwiach. 
Dzięki zastosowaniu dozowników łokciowych sprawiamy, że zamiast roznoszenia zarazków, roznosimy po pomieszczeniu płyn dezynfekujący, który odkaża dotykane przedmioty. Nowe nawyki sanitarne mogą nas więc uchronić nie tylko przed koronawirusem, ale również wieloma innymi zarazkami chorobotwórczymi roznoszonymi poprzez dłonie.