Dlaczego należy używać podkładów medycznych?

05-07-2021

Podkłady medyczne używane są głównie w placówkach służby zdrowia, ale znajdują zastosowanie również w gabinetach kosmetycznych i wszędzie tam, gdzie liczy się zachowanie najwyższych standardów higieny.

Jakie zalety mają podkłady medyczne?

Podkłady stanowią warstwę ochronną, na której może położyć się lub usiąść pacjent podczas badania czy pobytu w szpitalu, lub klient w trakcie zabiegu kosmetycznego, albo masażu. Zapewniają sterylne warunki, minimalizując ryzyko zakażeń oraz komfort dla korzystającej z nich osoby. Podkłady podklejone folią nie przemakają, dobrze wchłaniają wilgoć, a dzięki miękkiej warstwie zewnętrznej, nie podrażniają skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku osób z alergiami oraz chorych leżących, zagrożonych wystąpieniem odleżyn. Takie podkłady mogą również być przydatne podczas przewijania niemowląt. Pokrycia higieniczne ułatwiają pracę personelu medycznego oraz sprzątającego. Zużyty podkład wystarczy wymienić, co ułatwia zachowanie czystości. Stosowanie podkładów medycznych jest wygodniejsze i bezpieczniejsze, niż tradycyjne podkłady wielorazowe. Jeśli wystąpi taka konieczność, podkład pokryty z jednej strony folią można podwinąć, zapobiegając zabrudzeniu podłogi.

Jakie są rodzaje podkładów medycznych?

Podkłady podfoliowane używane są zarówno w szpitalach, jak i przez osoby prywatne do opieki nad osobami chorymi, niepełnosprawnymi lub starszymi. Podkłady medyczne występują w wielu rozmiarach, co pozwala dopasować je do każdego łóżka, fotela lub wózka inwalidzkiego. Prześcieradła ochronne pełnią podobną funkcję do podkładów podfoliowanych, ale z reguły są większe i przeznaczone do przykrycia całego łóżka. Warto wybierać prześcieradła, które są dodatkowo wzmocnione specjalną  nicią, ponieważ zwiększa to odporność na rozerwanie. Kolejną kategorią podkładów medycznych są pokrycia higieniczne na kozetki. To szeroka gama produktów, które różnią się składem w zależności od przeznaczenia. Wyróżnia się pokrycia podfoliowane, papierowe i włókninowe. Sprzedawane są w formie wygodnych w użyciu rolek.