Cechy dobrych podkładów medycznych

10-04-2020

Zadaniem personelu każdego gabinetu i salonu jest zapewnienie klientom nie tylko odpowiednio wysokiej jakości usług, ale przede wszystkim dbanie o w pełni bezpieczne środowisko pracy. Z tego też powodu profesjonalne podejście do utrzymania higieny w placówkach medycznych, fizjoterapeutycznych, kosmetycznych i tym podobnych stało się podstawowym wymogiem, aby móc zapobiegać przenoszeniu się chorobotwórczych bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów. Do działań prewencyjnych zalicza się nie tylko higienę osobistą, lecz również dezynfekcję powierzchni czy noszenie medycznej odzieży ochronnej. Na rynku dostępne są także liczne udogodnienia, dzięki którym zapewnienie czystości przy kontakcie z klientem jest obecnie o wiele łatwiejsze. Jednym z nich są podkłady medyczne.

Czym charakteryzują się podkłady medyczne?

Podkład medyczny to jałowy materiał jednorazowego użytku, który zapobiega rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów i powstaniu zakażeń. Podkłady medyczne można stosować na łóżkach, krzesłach, kozetkach, wózkach inwalidzkich oraz fotelach zabiegowych. Dostępny w niektórych modelach przylepiec umożliwia utrzymywanie podkładu na miejscu, ułatwiając tym samym pracę, a po wyjściu pacjenta wystarczy jedynie oderwać zużyty odcinek podkładu i rozłożyć kolejny, bez konieczności prania lub czyszczenia. Przy zakupie podkładów medycznych warto zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar – należy dopasować go do wielkości fotela bądź stołu zabiegowego – oraz rodzaj materiału. Najpowszechniej stosowana jest lignina, celuloza, włóknina oraz folia. Produkty z bibuły podfoliowanej odznaczają się zwiększoną wytrzymałością na rozrywanie oraz nieprzemakalnością, przez co zapewniają odpowiednie warunki do przeprowadzenia wielu zabiegów. Wyroby włókninowe są natomiast przyjemne w dotyku i bardzo dobrze zabezpieczają skórę przed zabrudzeniem, przez co najlepiej sprawdzają się w gabinetach kosmetycznych czy fizjoterapeutycznych.

Dlaczego warto zdecydować się na podkłady medyczne?

Podkład medyczny to idealne jednorazowe nakrycie ochronne, które może być wykorzystywane podczas różnego rodzaju zabiegów i badań. Podkłady znacznie ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń krzyżowych, czyli zakażeń między pacjentami lub pacjentem i członkiem personelu, do których dochodzi poprzez kontakt ze śliną, krwią, niezdezynfekowanymi narzędziami medycznymi lub powierzchniami. Z tego powodu podkłady powinny być stosowane we wszystkich placówkach zajmujących się badaniami i zabiegami: gabinetach lekarskich, stomatologicznych, fizjoterapeutycznych, kosmetycznych, salonach masażu, salonach SPA czy studiach tatuażu. W zależności od przeznaczenia podkłady medyczne powinny odznaczać się bardzo dobrą absorpcją bądź nieprzemakalnością. Istotne znaczenie ma również ich wytrzymałość mechaniczna. W przypadku przeprowadzania badań u kobiet w ciąży, które są szczególnie narażone na różnego rodzaju stany zapalne, należy stosować podkłady oddychające (perforowane), które nie narażą okolic intymnych na podrażnienia i infekcje. Podkłady medyczne mogą być również wykorzystywane przy przewijaniu niemowląt lub przy osobach leżących, które mają problemy z trzymaniem moczu. Jednorazowe podkłady medyczne zapewniają wysoki poziom higieny realizowanych zabiegów oraz ograniczają koszty działalności. Mogą być stosowane zarówno przez ośrodki zdrowia czy punkty usługowe, jak i przez klientów indywidualnych.